Oltářní cínový svícen 

(1. pol. 19. stol)

Svícen byl vyroben z tzv. slavkovského cínu, čímž se rozumí slitina cínu a olova v poměru 10/1. Na nepohledové straně podstavy je proto značen „puncem“ S:W FEIN ZINN (Schlackenwalder Fein Zinn). Svícen byl restaurován pro použití v liturgické praxi.

Zámecký mosazný svícen 

(2. pol. 19. stol.)

Mosazný svícen byl odlit z mnoha dílů, které tvaroslovně odpovídají historizujícím tendencím konce 19. stol. Na svícnu byly odhaleny značení AL, avšak výrobce svícnu se nepodařilo dohledat. Na základě konzultací s historiky umění se lze domnívat, že se jedná o výrobek německé provenience.

Plastika sv. Jana Nepomuckého v Adršpachu

(pol. 19. stol.)

Objekt vykazoval známky havarijního stavu. Narušena byla statika objektu a závažně poškozeny byly všechny části památky. 

Na sokl bude umístěna nápisová deska.

Bronzová pamětní tabule 

(1990, Kolářský)

Plaketa se v roce 2007 stala obětí „lovců kovů“. Tento násilný a vandalský čin zanechal na tabuli rozsáhlá poškození. Proto bylo nezbytné památku kompletně rekonstruovat. 

Plastika sedící ženy

(19. stol., Auguste Moreau)

Socha utrpěla pádem závažná poškození v místě levé ruky. Zásadně byla poškozena koktejlová sklenka, a především zápěstí plastiky, kde došlo k lomu. 

Velociped J. Kohout Smíchov vč. 650

(80. léta 19. stol.)

Velociped vč. 650 je nejstarším dochovaným velocipedem s označením Champion bicycle. Jedná se výjimečně zachovalý kus. Vysoké kolo je osazeno původními vložkami pedálů J. L. Hancock.

 

Velociped Hillman, Herbert & Cooper

(2. pol. 80. let 19. stol.)

Kangaroo cycle, nebo taktéž Dwarf cycle, byl jeden z pokusů o výrobu tzv. bezpečného kola/bezpečníku. Zajímavý je právě řetězovým  rozvodem. Tento patentovaný převod sloužil nejen k převodu rychlosti šlapání, ale taktéž ke snížení posezu jezdce, což vedlo ke zvýšení bezpečnosti jízdy. 

Výroba stojanů pro velocipedy

Stojan vychází z dobového originálu, je však upraven pro expoziční účely muzea. 

Mikroskop Hall Bradford

(1. pol. 19. stol.)

Nejvíce poškozená byla mahagonová schránka mikroskopu. Mikroskop byl pouze jemně vyčištěn a zakonzervován.

Mikroskop George Adams Jr.

(2. pol. 18. stol.)

 Dřevěná schránka i dřevěná podstava byly ve velmi špatném stavu a bylo je nezbytné je kompletně rekonstruovat do původní podoby. Mikroskop byl pouze jemně vyčištěn a zakonzervován.

Dlouhý tesák (konec 15. stol)

Tesák je zajímavou zbraní. Jednalo se o nejdelší sečnou zbraň, kterou mohli vyrábět i nožíři. Proto se mnohdy dostávaly do rukou lapků a hrdlořezů. Taktéž bývaly tesáky běžnou výbavou vojska (většinou jejich kratší a lehčí verze).

Rekonstrukce dlouhého tesáku (konec 15. stol.)

Na základě průzkumů a konzultací s odborníky Archeologického ústavu Akademie věd v Praze a Brně, byla sestavena vizualizace původní podoby zbraně. Na základě této vizualizace byla vyrobena replika.

Zvon z kostela Sv. Bartoloměje v Kolíně 

(15. stol.)

Na zvonu jsou patrné nápisy. Červenou barvou bylo zaznamenáno původní umístění zvonu a jeho váha. Jedná se o takzvané rekvírovací značení, které sloužilo při transportech zvonů do průmyslových závodů, kde byly následně přetavovány na munici atp. 

Lovecká kulovnice neboli štuc (pol. 18. stol.)

Původně byla zbraň osazena křesadlovým zámkem, který byl později vyměněn za zámek zápalkový. V krku je osazeno sedlo přídavného hledí. Doplňky zbraně jsou mosazné a rohovinové.

Secesní litinové váhy Ideal, Porkert & Co. (přelom 19. a 20. stol.)

Váhy byly vyrobeny firmou Porkert & Co. (Josef Porkert) ze Skuhrova nad Bělou. Zajímavým se může jevit ciferník se dvěma váhovými jednotkami. Vnější škála značí míru v kilogramech a vnitřní ve vídeňských librách. Ačkoliv se jedná o předmět ryze utilitární povahy, je značně plasticky modelován, zdoben a „zlacen“ (bronzovým pigmentem).

Další naše práce a projekty můžete sledovat na Facebooku. Na odkaz přejdete kliknutím na  ikonu (na stránce vpravo dole).